Strona główna
Drewno kominkowe - jak je przechowywać, aby utrzymać jego jakość?

08.06.2024

Drewno kominkowe - jak je przechowywać, aby utrzymać jego jakość?

Drewno kominkowe - jak je przechowywać, aby utrzymać jego jakość?

Drewno kominkowe to doskonały wybór dla osób, które cenią sobie wysoką jakość opału oraz dbają o środowisko. Aby jednak drewno kominkowe spełniało swoje zadanie i dawało nam ciepło przez cały sezon grzewczy, warto wiedzieć, jak prawidłowo je przechowywać. Właściwe przechowywanie drewna kominkowego pozwoli utrzymać jego jakość oraz zapewni optymalne warunki do spalania.

 

Wybór odpowiedniego miejsca

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce do przechowywania drewna kominkowego. Przechowując drewno kominkowe w Pępowie czy gdziekolwiek indziej, należy pamiętać, aby było to miejsce suche, przewiewne i osłonięte przed bezpośrednim wpływem czynników atmosferycznych. Idealnym rozwiązaniem jest zadaszony budynek gospodarczy lub specjalnie przygotowane miejsce pod daszkiem. Ważne jest również, aby drewno kominkowe nie stykało się bezpośrednio z ziemią, ponieważ może to prowadzić do zawilgocenia i gnicia drewna.

 

Ułożenie drewna

Kolejnym istotnym aspektem jest sposób ułożenia drewna kominkowego. Drewno należy układać w taki sposób, aby powietrze mogło swobodnie krążyć między poszczególnymi kawałkami. Najlepiej jest ułożyć drewno w stosy, tworząc regularne rzędy. Warto również pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej odległości między stosami drewna kominkowego, co pozwoli na lepszą wentylację.

 

Ochrona przed wilgocią

Drewno kominkowe powinno być przechowywane w suchym miejscu, ponieważ wilgoć negatywnie wpływa na jego jakość i wartość opałową. Aby uchronić drewno kominkowe przed zawilgoceniem, warto zastosować kilka sprawdzonych metod. Po pierwsze, można pokryć stosy drewna plandeką lub folią, która zabezpieczy je przed deszczem i śniegiem. Po drugie, warto zadbać o odpowiednią wentylację miejsca przechowywania, co pozwoli na szybsze schnięcie drewna.

 

Kontrola jakości drewna

Regularna kontrola jakości drewna kominkowego jest niezbędna, aby utrzymać jego właściwości opałowe. Warto sprawdzać stan drewna co jakiś czas, zwłaszcza po dłuższych opadach deszczu czy śniegu. Jeśli zauważymy oznaki zawilgocenia, pleśni czy gnicia, należy natychmiast usunąć uszkodzone kawałki drewna i zadbać o lepszą ochronę pozostałych. Dzięki temu drewno kominkowe będzie gotowe do użycia w każdej chwili, a my będziemy mogli cieszyć się ciepłem i przyjemnym zapachem płonącego drewna przez cały sezon grzewczy.